Jak działa wzmacniacz momentu obrotowego?

14 grudnia 2021 Porady

Mnożniki momentu obrotowego, które są wysoce wyspecjalizowanymi urządzeniami, pozwalają na osiągnięcie wysokiego momentu obrotowego. Mnożnik momentu obrotowego może zwiększyć siłę przenoszoną przez śrubę na łeb. Dzięki temu można poluzować zakleszczone lub zapieczone połączenia gwintowe. Może być również wykorzystywany do wykonywania trudnych zadań, gdy klucze udarowe lub pneumatyczne nie są dostępne. Mnożnik momentu obrotowego jest niezbędny przy zaawansowanych pracach przemysłowych, takich jak budowa mostów. Wynika to z doskonałych parametrów, jakie posiada. Warto pamiętać, jak ważne są wzmacniacze momentu obrotowego w mechanice samochodowej.

Na jakiej zasadzie działa wzmacniacz momentu obrotowego?

Ważne jest, aby zrozumieć zasadę działania tego sprzętu, aby ułatwić sobie jego użytkowanie. Elementy wejściowe i wyjściowe, planetarne i przekładnie są odpowiedzialne za wzmocnienie momentu obrotowego. Siła momentu obrotowego jest ustalana na początku. Następnie jest ona zwiększana na wyjściu przez mechanizmy opisane powyżej. Urządzenie to posiada dużą pojemność, dzięki czemu krotność siły początkowej może sięgać nawet 300%. Umożliwia to pracę zarówno w trudnych jak i ciasnych miejscach.

mechanik

Różne rodzaje wzmacniaczy momentu obrotowego

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wzmacniaczy momentu obrotowego: pneumatyczne wzmacniacze momentu obrotowego lub ręczne wzmacniacze momentu obrotowego.

Pierwszy model zwiększa moment obrotowy za pomocą ręcznego klucza dynamometrycznego. Do zwiększania momentu obrotowego przy każdym obrocie wykorzystywana jest przekładnia.

Pneumatyczny wzmacniacz działa na tej samej zasadzie, co model ręczny. Jedyna różnica polega na tym, że silnik pneumatyczny działa przy stałym ciśnieniu powietrza, aby zapewnić wyjściowy moment obrotowy. Wzmacniacz pneumatyczny ułatwia pracę i czyni ją bardziej efektywną.

 

14 grudnia 2021 Porady