Jak zapewnić dokładność pneumatycznych kluczy dynamometrycznych

16 sierpnia 2022 Narzędzia

Ostatnio w przemyśle petrochemicznym dużo mówi się o dokładności i niedokładności pneumatycznych kluczy dynamometrycznych.

Narzędzia te są dokładne i powtarzalne, ale istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przy zapewnieniu dokładności pneumatycznych kluczy dynamometrycznych:

1. Jakość narzędzia

Jak każdy sprzęt, pneumatyczny klucz dynamometryczny jest tylko tak dobry, jak jakość jego komponentów i stan, w jakim się znajduje w czasie, gdy jest używany. Pneumatyczne klucze dynamometryczne mają przekładnię połączoną z silnikiem pneumatycznym, co oznacza, że w grę wchodzi wiele ruchomych części.

Pytania, na które trzeba będzie odpowiedzieć, to między innymi: "Czy przekładnia ma łożyska wokół każdego koła zębatego?" oraz "Jaki jest stopień i gradacja kół zębatych?".

Silnik pneumatyczny jest również krytyczny w odniesieniu do elementów maszyny i tolerancji tych części.

2. Źródło powietrza wejściowego (w odniesieniu do PSI i CFM) i jakość powietrza

W przypadku narzędzi pneumatycznych, powietrze jest źródłem napędzającym silnik i obracającym przekładnię. Jeśli to powietrze jest mokre lub zanieczyszczone, drastycznie zmieni to wydajność narzędzia. CFM lub objętość powietrza musi być odpowiednia, aby silnik mógł pracować z najwyższą wydajnością.

3. Zastosowanie, w którym narzędzie jest używane: Stan śruby i konfiguracja połączenia

Narzędzia są testowane i kalibrowane w laboratorium zgodnie z ustalonymi warunkami. Jednak teraz narzędzie pracuje w terenie, w szerokim zakresie warunków pracy śrub i połączeń.

Śruby mogą mieć różne klasy wytrzymałości na rozciąganie, różne stany użytkowania (na przykład smarowane lub suche) lub być w stanie nowym lub używanym. Klucze dynamometryczne będą nadal wytwarzać dany moment obrotowy, ale przy zmieniających się śrubach pytanie staje się: "Czy podany moment obrotowy jest właściwym obciążeniem, którego potrzebuje dana konfiguracja śrub?".

Stan narzędzia

Ostatnią rzeczą, o którą trzeba będzie zapytać przy zapewnieniu dokładności pneumatycznych kluczy dynamometrycznych, jest proste pytanie: "Czy to narzędzie jest w dobrym stanie technicznym?".

Narzędzia w przemyśle petrochemicznym są zazwyczaj używane w trudnych warunkach zewnętrznych. Chociaż wymagają one regularnej konserwacji i kontroli, często nie są odpowiednio skalibrowane i konserwowane.

Podsumowując, pneumatyczne klucze dynamometryczne to wykwalifikowane, dokładne i powtarzalne narzędzia dynamometryczne dla przemysłu naftowego i gazowego. Są szybsze, lżejsze i łatwiejsze w obsłudze niż ręczne i hydrauliczne narzędzia dynamometryczne.

Chociaż będziesz musiał poświęcić czas na zajęcie się rozważaniami, które tu wymieniliśmy, warto poświęcić czas i efektywność, które zyskasz dzięki użyciu tych narzędzi.

A jeśli martwisz się o dokładność pneumatycznych kluczy dynamometrycznych, skontaktuj się z Maxpro. Nasze laboratorium kalibracji z akredytacją A2LA może przetestować wszystkie Twoje narzędzia dynamometryczne, aby zapewnić, że otrzymujesz bezpieczne, dokładne i niezawodne pomiary.

16 sierpnia 2022 Narzędzia