Jak wybrać najlepszy wzmacniacz momentu obrotowego klucza dynamometrycznego?

22 grudnia 2021 Narzędzia


Wzmacniacz momentu obrotowego to narzędzie, które ułatwia wykonywanie zaawansowanych zadań przemysłowych. Co to jest wzmacniacz momentu obrotowego? Jak działa? Jak wybrać wzmacniacz momentu obrotowego i gdzie go kupić.

Co to jest wzmacniacz momentu obrotowego?

Mnożnik momentu obrotowego, czyli specjalne urządzenie zwiększające moment obrotowy, jest jednym z przykładów. Powoduje on zwielokrotnienie momentu obrotowego przenoszonego na łeb śruby. Dzięki temu można skutecznie usunąć zablokowane, zapieczone lub zardzewiałe połączenia gwintowe. Mnożnik momentu obrotowego może być również stosowany, gdy klucze udarowe lub pneumatyczne nie są dostępne. Jest on również przydatny w zaawansowanych pracach przemysłowych.

Do czego służy wzmacniacz momentu obrotowego?

Za elementy wejściowe i wyjściowe wzmacniacza momentu obrotowego odpowiedzialne są przekładnie oraz elementy planetarne i zębate. Urządzenie to charakteryzuje się dużą mocą, dzięki czemu mnożnik siły początkowej może osiągnąć nawet 300%. To lekkie i kompaktowe urządzenie pozwala na precyzyjną i efektywną pracę w wyjątkowo trudnych warunkach, a także w ciasnych miejscach. Jest to więc bardzo przydatne urządzenie.

Jak wybrać wzmacniacz momentu obrotowego?

Poszukując idealnego wzmacniacza momentu obrotowego, powinieneś wziąć pod uwagę kilka parametrów. Do najważniejszych z nich należą:

Typ wzmacniacza.

Ważne jest, aby pamiętać, że wzmacniacze momentu obrotowego mogą być dwóch typów. Ręczny wzmacniacz momentu obrotowego to model mechaniczny, który zwiększa moment obrotowy za pomocą klucza dynamometrycznego. Jest on wyposażony w przekładnię, która z każdym obrotem zwiększa moment obrotowy o określoną wartość. Istnieją również pneumatyczne wzmacniacze momentu obrotowego. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo podobna do modeli ręcznych. Różnica polega na tym, że silnik pneumatyczny pracuje na stałym ciśnieniu, a wejściowy moment obrotowy nie jest uzyskiwany za pomocą klucza ręcznego.

klucz dynamometryczny

Maksymalny moment obrotowy

Maksymalny moment obrotowy określa, jak duża moc może zostać przekazana na wyjście. Dlatego też na rynku jest wiele urządzeń tego typu. Można znaleźć np. wzmacniacz o maksymalnym momencie obrotowym około 4200 Nm i 7000 Nm. Im wyższy parametr, tym więcej jesteśmy w stanie udźwignąć. Wpływa to również na koszt urządzenia.

Wymiary i waga

Wzmacniacze momentu obrotowego występują w różnych rozmiarach i o różnej wadze. Wzmacniacze są lekkie przy wadze 5 kg, ale w sklepach można znaleźć narzędzia o wadze do 10 kg. Wymiary wzmacniacza momentu obrotowego zależą od wielkości trzpienia. Możliwe jest, aby był on różny na wyjściu i na wejściu.

 

22 grudnia 2021 Narzędzia