Odpowiedni moment obrotowy dla klucza dynamometrycznego

27 grudnia 2021 Narzędzia

Do wymiany opon przydatne są klucze dynamometryczne o momencie obrotowym od 40 do 210 Nm.

Dokręcanie śrub na siłę lub na wyczucie może być niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku delikatnych nakrętek z tworzywa sztucznego, świec żarowych, głowic cylindrów i świec żarowych. Dobrze dobrany klucz dynamometryczny zapewnia odpowiednią precyzję.

Klucz dynamometryczny jest narzędziem, za pomocą którego można uzyskać określony moment obrotowy. Służy on do dokręcania gwintowanych elementów złącznych według precyzyjnej, ściśle określonej siły. Siła ta jest dopasowana do materiału i wytrzymałości śrub lub nakrętek.

Klucz dynamometryczny pomoże Ci uniknąć wielu problemów, zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistyczne połączenia, które wymagają określonego momentu obrotowego. Można nim dokręcić głowicę i inne śruby silnika, a także prawidłowo zamontować koła. Odpowiednia siła użyta podczas dokręcania śruby zapobiegnie jej zbytniemu/niedostatecznemu dokręceniu. Gwarantujemy również, że stosujemy się do zaleceń producenta. W książkach opisujących poszczególne modele samochodów podane są wartości momentów dokręcania dla poszczególnych samochodów.

Precyzja jest kluczowa, szczególnie przy łączeniu elementów aluminiowych lub stalowych. Głowica silnika jest jedną z najważniejszych części samochodu. Niewłaściwe jej dokręcenie może spowodować uszkodzenie uszczelki, głowicy i całego bloku silnika. Klucz dynamometryczny przyda się do dokręcania plastikowych nakrętek i śrub, które łączą delikatne plastikowe elementy z wnętrzem. Do plastikowych śrub i nakrętek przyda się klucz dynamometryczny z zakresem 2-10 Nm.

W wulkanizacji klucze dynamometryczne są często niedoceniane. Używając klucza udarowego do dokręcania śrub w każdej oponie, warto zrobić to ręcznie. Pozwoli to na późniejszy łatwy demontaż śruby, co jest szczególnie ważne przy wymianie opon w terenie. Zapewni to również dłuższą żywotność opony.

Jaki klucz wybrać?

Zanim wybierzemy odpowiedni klucz, należy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby warsztatowe i jaki moment obrotowy będzie nam potrzebny. Do kół najlepszy jest klucz o zakresie momentu obrotowego od 30 do 40 Nm. Świece zapłonowe i inne delikatne części wymagają momentu obrotowego od 0 do 20 Nm. Należy również zwrócić uwagę na rozmiar nasadek, które można zamontować na zabieraku w rozmiarach 1/4", 3/8", 1/2", 3/4" i 3/4".

mechanik

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Większość popularnych kluczy dynamometrycznych posiada mechaniczną grzechotkę dynamometryczną. Umożliwia to dokręcenie momentu obrotowego poprzez przeskoczenie jednego zęba z charakterystycznym kliknięciem. Skala momentu obrotowego klucza znajduje się w jego rękojeści i może być regulowana poprzez jej obracanie. Po ustawieniu żądanego momentu obrotowego należy zablokować go za pomocą blokady bezpieczeństwa znajdującej się na jego końcu.

Jak często powinienem kalibrować swoje urządzenie?

Dokładność dokręcania klucza dynamometrycznego wynosi od 3% do 4% w zależności od modelu. Fabryczny certyfikat kalibracji jest dołączony do każdego opakowania. Certyfikat ten jest przypisany do każdego klucza i oznaczony numerem seryjnym. Uznawany na całym świecie certyfikat GS potwierdza bezpieczeństwo użytkowania kluczy. Precyzyjne narzędzie, jakim jest klucz, z czasem samo się wyreguluje. Powinno być kalibrowane w warsztacie specjalizującym się w tego typu pracach raz do roku lub po około 5000 operacji.

Jak dbać o klucz?

Klucz jest przyrządem pomiarowym i powinien być odpowiednio traktowany. Najlepiej przechowywać klucz w dołączonym do zestawu etui BMC, aby nie narażać go na wstrząsy. Jeśli klucz nie będzie używany przez jakiś czas, należy używać minimalnego zakresu. Do czyszczenia narzędzia nie należy używać rozpuszczalników ani żadnych innych płynów. Wystarczy przetrzeć je miękką, suchą szmatką.

27 grudnia 2021 Narzędzia