Charakterystyka dokręcania momentem obrotowym

24 czerwca 2022 Narzędzia

Istnieje wiele sposobów na dokręcanie śrub, w tym klucz dynamometryczny. Jest to prawdopodobnie najbardziej powszechna metoda dokręcania śrub, popularna ze względu na swoją prostotę i szybkość.

Mimo to istnieją pewne cechy charakterystyczne dla dokręcania momentem obrotowym, o których należy pamiętać podczas korzystania z tych narzędzi.

Uszkodzenie powierzchni łożyska

Uszkodzenia mogą wystąpić w wyniku tarcia pomiędzy częściami pod dużym obciążeniem, szczególnie na powierzchni gwintów pomiędzy nakrętkami i śrubami oraz na powierzchniach łożysk pomiędzy kołnierzami i nakrętkami. Takie uszkodzenia będą się zwiększać z każdym dokręceniem, co oznacza, że zwiększy się również błąd w końcowym obciążeniu przy dokręcaniu.

Trudności z odkręcaniem

Często trudniej jest odkręcić dokręconą śrubę niż ją pierwotnie przykręcić. Korozja i uszkodzenia powierzchni styku powodują większe obciążenie śrub momentem obrotowym, co może uszkodzić inne części zespołu i utrudnić odkręcanie.

Problemy z dokręcaniem dużych śrub

W sytuacjach, w których wymagany jest moment obrotowy większy niż 1000 Nm, należy użyć innych urządzeń do dokręcania, takich jak hydrauliczne klucze dynamometryczne, klucze udarowe lub multiplikatory momentu obrotowego.

Narzędzia takie jak te zapewniają wymagany moment obrotowy, którego potrzebujesz. Jednak w niektórych przypadkach - zwłaszcza przy użyciu klucza udarowego - istnieje ryzyko niedokładności. Dopiero hydrauliczny klucz dynamometryczny - obsługiwany przez wykwalifikowanego specjalistę przy użyciu narzędzi najwyższej jakości - zapewnia poprawę dokładności.

Trudności z jednoczesnym dokręcaniem

Dokręcanie momentem obrotowym praktycznie uniemożliwia jednoczesne dokręcenie wielu śrub w zespole. Hydrauliczne klucze dynamometryczne teoretycznie pozwalają na jednoczesne dokręcanie kilku śrub. Jednak ze względu na ograniczenia przestrzenne i trudności montażowe, możliwe jest jednoczesne połączenie tylko kilku śrub. A ta metoda nie usuwa w żaden sposób ryzyka niedokładności.

Pozwól Maxpro upewnić się, że Twoje narzędzia są dokładne

Dokręcanie momentem obrotowym może być wyzwaniem, które wymaga precyzyjnych narzędzi.

Maxpro może pomóc Ci upewnić się, że Twoje klucze dynamometryczne pracują w najlepszym stanie, zapewniając ich prawidłową kalibrację.

Od 1993 roku jesteśmy liderem w branży śrub i sprzętu dynamometrycznego, między innymi dzięki naszemu akredytowanemu laboratorium kalibracji. Otrzymaliśmy akredytację ISO 17025 od A2LA, co oznacza, że mamy błogosławieństwo najlepszej grupy akredytacyjnej w kraju.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Maxpro może pomóc w Twoim następnym projekcie.

24 czerwca 2022 Narzędzia