Jaka jest zasada działania klucza dynamometrycznego?

5 stycznia 2022 Narzędzia

Większość śrub w samochodzie można dokręcić "na oko", to znaczy, że zazwyczaj dokręca się je mocno, aby się nie poluzowały. Są jednak pewne połączenia, które wymagają dokręcenia odpowiednim momentem. Precyzja jest wymagana wszędzie tam, gdzie śruby są używane do łączenia części aluminiowych lub stalowych. Uwaga: Głowica silnika jest jedną z najtrudniejszych do skręcania części.

Ważne jest, aby znać siłę każdej śruby i właściwą kolejność dokręcania. Klucz dynamometryczny jest niezbędny, aby wiedzieć, kiedy przestać kręcić.

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Kiedy moment obrotowy jest już ustawiony, możemy powoli dokręcać śrubę. Usłyszysz kliknięcie główki klucza, gdy śruba będzie stawiała opór. Większość kluczy pozwala na dokręcenie śruby, a nawet jej wykręcenie, jeśli kliknięcie zostanie zignorowane. Jeśli nie jesteś pewien, zwolnij nacisk i dokręć ponownie. Jeśli dokręcisz wystarczająco mocno, usłyszysz kliknięcie. Stare klucze dynamometryczne mogą być nadal dostępne ze strzałką lub skalą. Strzałka będzie się kołysać, wskazując aktualny moment dokręcania na skali podczas pracy.

Ważne: Moment obrotowy

Czy wiesz, że właściwy moment obrotowy ma kluczowe znaczenie przy wkręcaniu śrub kół? W wielu sklepach z oponami mechanik używa klucza elektrycznego lub pneumatycznego, aby dotrzeć do każdego koła i dokręcić każdą śrubę z odpowiednim momentem obrotowym. Ma to tę zaletę, że pozwala na łatwe wykręcenie śruby (nie ma potrzeby, aby mechanik stał na kluczu), a także oznacza, że śruby nie będą się rozciągać. Można je z łatwością wielokrotnie przykręcać i odkręcać bez ryzyka.

narzędzia

Prawidłowy moment dokręcania śrub kół wynosi zazwyczaj (ale nie zawsze) 80-100 Nm 80-100 Nm. Do przykręcania nakrętek lub śrub z tworzyw sztucznych klucz dynamometryczny jest bardzo przydatny. Nakrętki te są używane do łączenia delikatnych części wnętrza, pod i wokół maski silnika itp. Plastikowe śruby i nakrętki można przykręcać z niskim momentem obrotowym (np. Do tego celu potrzebny będzie mały, profesjonalny klucz dynamometryczny.

Używaj klucza dynamometrycznego oszczędnie!

Klucz dynamometryczny może być używany tylko do dokręcania śrub. Nie można go używać do odkręcania innych przedmiotów. Jeśli poluzujesz zakleszczoną śrubę, klucz zostanie uszkodzony. Rozszerzalność cieplna metali może być użyta do rozwiązania problemu z upartą śrubą, która powoduje ślizganie się klucza. Często wystarczy podgrzać element, w którym znajdowała się śruba, aby można ją było wykręcić niemal bez oporu.

Podczas gdy profesjonaliści w warsztatach używają do swojej pracy palników, osoby pracujące w garażu mogą skorzystać z niedrogiego narzędzia na gorące powietrze. Można się spodziewać podobnych rezultatów. Śruby mogą się zapiec, gdy są wystawione na działanie wysokiej temperatury. Dotyczy to zacisków hamulcowych i śrub kół w niektórych samochodach. Można zapobiec przyszłym problemom, smarując gwinty niewielką ilością pasty miedzianej. Książki opisujące poszczególne samochody zawierają informacje o wartościach momentu dokręcania śrub.

5 stycznia 2022 Narzędzia