Techniki weryfikacji dokręcania śrub wysokowytrzymałych
Po serii postów na blogu, w których omówiono różne metody napinania połączeń śrubowych, zajmiemy się teraz technikami weryfikacji dokręcania śrub.
Dokładniej mówiąc, zbadamy te techniki przez pryzmat technologii oceny nieniszczącej (NDE).
"Techniki NDE są często stosowane w przemyśle i laboratoriach badawczych do oceny elementów konstrukcyjnych pod kątem naprężeń wewnętrznych lub warunków metalurgicznych bez ingerencji w integralność materiału lub jego przydatność do pracy" - piszą autorzy badania przeprowadzonego w 2016 r. na Uniwersytecie Stanowym Iowa, które dotyczyło technik NDE i dokręcania śrub.
Badacze, wchodzący w skład zespołu z uniwersyteckiego Instytutu Transportu, przyjrzeli się dziewięciu różnym metodom NDE i stwierdzili, że tylko niektóre z nich są odpowiednie dla technik weryfikacji dokręcania śrub.
"Na przykład, niektóre metody wykorzystują skomplikowany i kosztowny sprzęt, który jest zwykle używany w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym, podczas gdy inne techniki były przeznaczone do jednego konkretnego celu i mogą nie być odpowiednie jako ogólna technika kontroli naprężeń w śrubach. Co ważniejsze, wydaje się, że wiele sprawdzonych technik badań nieniszczących po prostu nie nadaje się do pomiaru naprężeń w śrubach.
Oto niektóre z technik badań nieniszczących (NDE), które zostały zbadane przez badaczy, oraz możliwość ich zastosowania w technikach weryfikacji dokręcania śrub.
Ultradźwięki
- Zalety - Najbardziej powszechnie akceptowana i komercyjnie dostępna metoda; wygodna, łatwa do interpretacji; zwiększona czułość, wymagany tylko jednostronny dostęp i minimalne przygotowanie części.
- Wady - wysoka częstotliwość próbkowania potrzebna do zwiększenia dokładności; wymaga umiejętności i szkolenia; często potrzebne są wzorce odniesienia; chropowatość i wykończenie powierzchni mogą zakłócać kontrolę.
- Możliwość zastosowania - Tak
Oparte na odkształceniu
- Zalety - dostępne są różne typy czujników; wykazano ich dokładność w innych zastosowaniach.
- Wady - trudność zamocowania na śrubie
- Możliwość zastosowania - Tak
Czujniki piezorezystancyjne
- Zalety - łatwa implementacja; bazuje na pomiarze oporności; mała powierzchnia obwodu; niska częstotliwość
- Wady - wrażliwość na zakłócenia przy niskim obciążeniu
- Możliwość zastosowania - Tak
Akustoelastyczna
- Zalety - ta metoda może wykrywać uszkodzenia śrub i jest odpowiednia do automatyzacji
- Wady - wymaga dużej szybkości próbkowania, wrażliwa na szumy
- Możliwość zastosowania - Możliwe
Elektromagnetyczna
- Zalety - Niektóre sondy nie wymagają bezpośredniego kontaktu z kontrolowaną częścią; wykrywa plamki na powierzchni lub blisko powierzchni; nadaje się do automatyzacji; minimalne przygotowanie części
- Wady - ograniczona głębokość penetracji; wymaga cewek z drutu, a także wysokich umiejętności i przeszkolenia; do ustawienia wymagane są normy odniesienia.
- Zastosowanie - Może
Magnetyczna
- Zalety - Niski koszt, szybka kontrola, możliwość automatyzacji.
- Wady - Może wymagać złożonej elektroniki czujnika; wymagane przygotowanie powierzchni.
- Możliwości zastosowania - Możliwe
Optyczne
- Zalety - szybka, zdalna kontrola
- Wady - wymagany ciężki sprzęt; ograniczenie do środowisk laboratoryjnych; wrażliwość na hałas/wibracje
- Możliwości zastosowania - Możliwe
Impedancja piezoelektryczna
- Zalety - wysoka czułość na lokalne uszkodzenia strukturalne; duża szerokość pasma częstotliwości
- Wady - najlepiej nadaje się do środowisk dynamicznych
- Możliwości zastosowania - Możliwe
Radiografia
- Zalety - przydatna w przypadku praktycznie każdego materiału; wysoka czułość i rozdzielczość; możliwość badania złożonych kształtów bez demontażu; minimalne przygotowanie części
- Wady - Kosztowna; potencjalne zagrożenia promieniowaniem; potrzeba wszechstronnych umiejętności i szkolenia; zwykle wymagany jest dostęp do obu stron części
- Możliwość zastosowania - Nie
Zaufaj Maxpro w zakresie wysokiej jakości narzędzi dynamometrycznych i kalibracji
Wiarygodne techniki weryfikacji dokręcania śrub są ważne w wielu krytycznych gałęziach przemysłu. Podobnie jest z niezawodnymi narzędziami do dokręcania śrub. Przez 25 lat profesjonaliści z tych branż polegali na Maxpro, dostarczając im te narzędzia oraz akredytowaną kalibrację narzędzi dynamometrycznych. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możemy pomóc Ci w Twoim kolejnym zastosowaniu.