Klucze dynamometryczne - rodzaje i zastosowania

21 grudnia 2021 Narzędzia

Czasami, podczas pracy z prostymi połączeniami w warsztacie lub w domu, dokręcamy śruby kierując się intuicją i doświadczeniem. Może się zdarzyć, że będą one zbyt mocno dokręcone, co może doprowadzić do "przekręcenia", czyli awarii śruby. Warto mieć klucz dynamometryczny w swojej skrzynce narzędziowej, aby zapobiec awarii.

Co to jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które może być używane do dokręcania lub luzowania połączeń śrubowych (nakrętek lub śrub) z użyciem określonej siły, tzw. momentu obrotowego. Za pomocą klucza dynamometrycznego można precyzyjnie dobrać i wyregulować moment obrotowy, aby zapewnić, że połączenie zostanie wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Jest on szczególnie zalecany w przypadku śrub łączących części aluminiowe lub stalowe. Głowica silnika

Jak działa klucz dynamometryczny?

Podstawą działania klucza dynamometrycznego jest prawo Hooka. Zostało ono stworzone przez Roberta Hooka, angielskiego naukowca. Stwierdził on, że ciało odkształca się pod wpływem wywieranej na nie siły w sposób proporcjonalny do jej wartości. W naszym przypadku klucz dynamometryczny służy do określenia tej siły. Można znaleźć tabele, które pokazują momenty dokręcania i odkręcania (np. Tabele te są dostępne u producentów narzędzi i zależą od takich czynników jak rozmiar śruby i materiał, z którego jest wykonana. W założeniach tych przyjęto, że współczynnik tarcia pomiędzy śrubą a nakrętką wynosi 0,1 oraz że naprężenie robocze nie przekracza 70% minimalnej siły plastyczności.

Klasyczny klucz dynamometryczny posiada regulowaną sprężynę, która może być zginana w celu dostosowania siły wkręcania. Sprężyna ta umożliwia regulację siły dokręcania. Grzechotka jest drugim najważniejszym elementem klucza dynamometrycznego. Blokuje" go, gdy siła dokręcania zostanie osiągnięta.

Różne rodzaje kluczy dynamometrycznych

Klucz dynamometryczny jest niezwykle przydatnym narzędziem w wielu gałęziach przemysłu. Istnieje wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych. Najpopularniejsze z nich to

Klucz dynamometryczny z indykatorem
Klucz dynamometryczny jest jednym z najbardziej podstawowych i najprostszych mierników siły. Posiada on specjalny wskaźnik umieszczony nad rękojeścią, który pokazuje wartości momentu obrotowego. Wskaźnik klucza wychyla się, gdy śruba napotyka na opór. Dzięki temu możemy sprawdzić przyłożoną siłę oraz aktualną wartość momentu obrotowego. Niektóre modele posiadają system, w którym wskaźnik blokuje klucz w miejscu, gdy osiągnie on wcześniej ustalone napięcie.

Głównymi zaletami tego rozwiązania jest przystępna cena oraz niezawodność w działaniu. Klucze tego typu są wysokiej jakości, a ich precyzja wynosi 4%.

Mechaniczny klucz dynamometryczny

Mechaniczny klucz dynamometryczny to popularny typ klucza dynamometrycznego we wszystkich typach i rodzajach warsztatów. Mogą one dokręcać połączenia śrubowe momentem obrotowym w zakresie od 20 do 200 Nm. Klucz ten nazywany jest również kluczem zaciskowym. Specjalna sprężyna w kluczu wygina się w odpowiedni sposób podczas dokręcania. Po przekroczeniu zadanego momentu obrotowego klucz jest blokowany przez grzechotkę. Po przekroczeniu ustawionego momentu obrotowego rozlega się charakterystyczne "kliknięcie".

Klucz dynamometryczny łamany

Klucz dynamometryczny posiada zawias, który jest dla niego unikalny. Podczas dokręcania śruby przednia część klucza dynamometrycznego odchyla się o około 20 stopni. Jest to znak, że ustawiona wartość momentu obrotowego została osiągnięta. Praca powinna być wtedy zakończona. Po wyjęciu klucz wraca do pozycji wyjściowej. Ten prosty mechanizm zapobiega zbyt mocnemu dokręceniu śruby lub nakrętki.

Elektroniczny klucz dynamometryczny

Elektroniczny klucz dynamometryczny to popularne narzędzie. Jego niekwestionowaną zaletą jest duża dokładność i wygoda użytkowania. Na rynku dostępne są klucze o dokładności od 0,5% do 4,5%. Można w nich znaleźć również dodatkowe funkcje, takie jak pamięć ustawień czy możliwość korzystania z komputera. Klucze te posiadają ekran LCD, dzięki któremu możemy zobaczyć aktualne ustawienia.

Do drążków skrętnych podłączony jest tensometr, który mierzy moment obrotowy. Przekroczenie ustawionego na kluczu momentu obrotowego zostanie zasygnalizowane sygnałem dźwiękowym lub zapadki zostaną schowane, aby uniemożliwić dalsze dokręcanie.

Używanie kluczy dynamometrycznych

Istnieje wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych i są one szeroko stosowane w wielu aplikacjach technicznych i przemysłowych. Przemysł motoryzacyjny jest jednym z najbardziej popularnych.

mechanik

Klucze dynamometryczne do samochodów

Klucze dynamometryczne są używane do dokręcania śrub, szczególnie w krytycznych elementach. Przykładem mogą być bloki silników. Ta część wymaga specjalnej techniki dokręcania, która obejmuje kilka serii momentów obrotowych i określony moment obrotowy. Nieprawidłowe dokręcenie może doprowadzić do uszkodzenia uszczelki, głowicy lub całego bloku silnika.

Klucz dynamometryczny do kół

Klucz dynamometryczny można również wykorzystać do dokręcania śrub kół. Nie należy dokręcać śrub zbyt mocno. Jeśli się zapieką, będziesz musiał stanąć na kluczu podczas zmiany opony w terenie. Pamiętaj, że klucz dynamometryczny nie powinien być używany do usuwania małych części lub wtyczek. Dlatego powinien mieć moment obrotowy od 0 do 20 Nm.

Klucz dynamometryczny do motocykla

Klucz dynamometryczny do motocykla można dobrać w taki sam sposób jak klucz dynamometryczny do samochodu. W przypadku kół przydatny jest klucz dynamometryczny z zakresem od 40 do 200 Nm i od 80 do 120 Nm. Silnik będzie wymagał około 30 Nm, a mniejsze elementy około 20 Nm.

Klucz dynamometryczny do rowerów

Twój rower nie wymaga żadnych specjalnych kluczy. Aby uniknąć uszkodzenia śrub, należy dokręcać je z niewielką siłą. Do pracy w zakresie od 0 do 25 Nm zaleca się użycie klucza zrywalnego. Wynika to z coraz częstszego stosowania włókna węglowego. Materiał ten jest mocniejszy, ale mniej kruchy i wymaga mniejszej siły.

Jak wybrać odpowiedni klucz dynamometryczny?

Rozmiar nasadki do klucza dynamometrycznego z grzechotką zależy od wykonywanej pracy i naszych potrzeb. Minimalny rozmiar nasadki z grzechotką do prac w samochodzie, rowerze czy motocyklu to 3/8 cala. Do cięższych prac przyda się klucz półcalowy. Narzędzie to może dokręcać śruby do rozmiaru 13. Narzędzie to jest idealne do prac precyzyjnych i lekkich połączeń, gdzie można stosować rozmiary do 13.


Kalibracja urządzenia

Wszyscy wyżej wymienieni producenci pozwalają na używanie narzędzi, które posiadają kalibrację ISO/DAkkS. Potwierdza ona, że narzędzie spełnia wszystkie specyfikacje techniczne i normy.

 

21 grudnia 2021 Narzędzia