Co to jest pistolet RAD?

8 marca 2022 Narzędzia

Mechanik wojskowy, pracownik elektrowni wiatrowej i brygadzista budowlany siadają, aby porozmawiać o swojej pracy. Mimo że pracują w różnych dziedzinach, odkrywają, że mają coś wspólnego: potrzebę dokładnych i trwałych narzędzi dynamometrycznych. To właśnie z tego powodu tak wielu profesjonalistów w tych krytycznych branżach wybiera narzędzia dynamometryczne kanadyjskiej firmy RAD, producenta pistoletu RAD.

Co to jest pistolet RAD?

Pistolet RAD jest rodzajem klucza dynamometrycznego, którego nazwa pochodzi od uchwytu pistoletowego.

Narzędzia te występują w kilku różnych odmianach, w tym pneumatyczne, elektryczne i akumulatorowe (popularny system B-RAD).

Pracownicy przemysłu ciężkiego wybierają pistolet RAD, ponieważ zapewnia on:

 • Dokładność - oferuje kontrolowany moment obrotowy o dokładności +/- 5% i powtarzalności +/-2%.
 • Moc - klucze pneumatyczne RAD oferują najwyższy stosunek mocy do masy spośród wszystkich pneumatycznie sterowanych systemów skręcania.
 • Bezpieczeństwo - lekki, ergonomiczny uchwyt pistoletowy pistoletu RAD zmniejsza obciążenie operatora i zapobiega urazom.

Gdzie są stosowane pistolety RAD?

Pistolet RAD jest przydatnym narzędziem w kilku różnych branżach, w tym:

Turbiny wiatrowe

Turbiny wiatrowe są łączone setkami śrub, co oznacza, że potrzebne są narzędzia, które są zarówno trwałe, jak i precyzyjne. Z pomocą przychodzi E-RAD, który stał się kluczem uniwersalnym dla profesjonalistów z branży wiatrowej.

Narzędzia te są nie tylko szybsze i lżejsze niż inne systemy dynamometryczne, ale pracują ciszej (75 dB) i zapewniają wysoki stopień dokładności (+/- 2,8%) oraz powtarzalności (+/- 2%).

Dzięki opatentowanej konstrukcji przekładni i precyzji silnika elektrycznego AC Servo, narzędzia te zapewniają płynny, ciągły moment obrotowy i mogą dostarczać sekwencje momentu obrotowego i kąta.

Energetyka/ rurociągi/ przemysł petrochemiczny

Podobnie jak w przypadku wiatru, te gałęzie przemysłu wymagają narzędzi, które są wystarczająco niezawodne, aby zapewnić precyzyjne i wytrzymałe działanie w trudnych warunkach. Narzędzia RAD radzą sobie z wieloma różnymi zastosowaniami związanymi ze skręcaniem w energetyce/ rurociągach/ przemyśle petrochemicznym, w tym:

 • Pracownicy w elektrowniach naftowych, gazowych i węglowych używają kluczy dynamometrycznych do przykręcania platformy zasilającej kruszarki, obudowy i wykładzin, do mocowania śrub obudowy na turbinach oraz do przykręcania sprężarek.
 • Hydrauliczne klucze dynamometryczne są używane przy wydobyciu i poszukiwaniu ropy naftowej do połączeń głowic odwiertów, zaworów i przewodów przepływowych.
 • Narzędzia dynamometryczne są używane do montażu połączeń kołnierzowych, rurociągów i zaworów w przepompowniach i kompresorowniach oraz do ogólnej konserwacji.
 • W elektrowniach jądrowych klucze dynamometryczne są używane do bieżącej konserwacji oraz do przykręcania pokryw kaset.

Kamieniołomy / górnictwo

Górnictwo to ciężka praca, wymagająca wytrzymałych narzędzi, takich jak pistolet RAD. Klucze te są używane do wielu różnych zastosowań związanych z przykręcaniem śrub, w tym:

 • Konserwacja gąsienic w pojazdach budowlanych, takich jak buldożery i koparki hydrauliczne
 • Skręcanie ram kruszarek
 • Konserwacja systemów przenośnikowych

Oprócz tych branż, pistolety RAD można znaleźć w:

 • sektorze produkcyjnym, gdzie są używane do instalacji i wymiany ciężkiego sprzętu
 • W wojsku, gdzie utrzymują sprawność czołgów i innych ciężkich pojazdów
 • w budownictwie - do wymiany opon w wywrotkach
 • Na mostach, gdzie są używane do łączenia śrub A325 i A490.

Maxpro: Twoje źródło kalibracji pistoletów RAD

Gdy nadchodzi czas naprawy pistoletu RAD lub kalibracji narzędzi dynamometrycznych, upewnij się, że korzystasz z usług akredytowanego serwisu kalibracyjnego.

Współpraca z nieautoryzowanym serwisem naprawczym może doprowadzić do uszkodzenia narzędzi lub niewłaściwej kalibracji, co może prowadzić do kosztownych - i potencjalnie niebezpiecznych - błędów.

Zalecamy, aby nasi klienci unikali tego ryzyka, zlecając kalibrację narzędzi tutaj. Maxpro jest autoryzowanym dealerem RAD i serwisem kalibracyjnym.

Jeśli zlecisz nam kalibrację lub naprawę swoich narzędzi RAD, możesz być pewien, że:

 • Twoimi narzędziami zajmą się przeszkoleni fabrycznie technicy, którzy specjalizują się w naprawach RAD.
 • Podczas pracy z Twoimi narzędziami RAD będziemy używać tylko odpowiednich narzędzi, figur i sprzętu do kalibracji.
 • Dzięki naszemu bogatemu magazynowi części zamiennych do urządzeń RAD, czas naprawy będzie bardzo krótki.

Ponadto Maxpro oferuje najnowsze aktualizacje oprogramowania dla narzędzi dynamometrycznych RAD i może pochwalić się laboratorium kalibracyjnym z akredytacją A2LA. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci w realizacji kolejnego projektu.

8 marca 2022 Narzędzia