Jak sprawdzić szczelność połączeń śrubowych?

23 lutego 2022 Narzędzia

Istnieje kilka sposobów sprawdzania dokręcenia śrub.

Jest to metoda "przekręcania nakrętki". Istnieją bezpośrednie wskaźniki naprężenia, jednorazowe mechaniczne czujniki wagowe, które pokazują, kiedy wymagane naprężenie śruby zostało osiągnięte.

I jeszcze napinanie wstępne za pomocą klucza kalibrowanego, jedna z najprostszych metod sprawdzania dokręcenia śrub. Oto kroki, które należy wykonać podczas stosowania tej metody.

1. Upewnij się, że zachowałeś świadectwo kalibracji klucza dynamometrycznego

Upewnij się, że świadectwo kalibracji klucza dynamometrycznego jest aktualne i przechowuj tę informację w dzienniku, aby wiedzieć, kiedy wygaśnie. Jeżeli pracujesz z podwykonawcą, poproś go o dostarczenie świadectwa kalibracji dla jego narzędzia dynamometrycznego.

2. Użycie udarnicy

Przed sprawdzeniem śrub momentem obrotowym należy upewnić się, że śruby zostały dokręcone do stanu pełnego naprężenia za pomocą maszyny udarowej. Dokręcenie ciasne odnosi się do stanu, gdy dokręcenie jest osiągnięte za pomocą klucza udarowego lub ręcznie przez pracownika używającego zwykłego klucza.

3. Określenie wartości momentu obrotowego śrub

Istnieją normy określające wartość momentu obrotowego śruby - American Standard, British Standard itp. Przed sprawdzeniem śrub za pomocą klucza dynamometrycznego należy najpierw określić wymagania dotyczące momentu obrotowego określone w tych normach.

4. Sprawdzenie dokręconych śrub

Po dokręceniu śrub należy sprawdzić ich dokręcenie za pomocą skalibrowanego klucza dynamometrycznego. Gdy usłyszysz kliknięcie klucza, będziesz wiedział, że osiągnąłeś właściwy moment dokręcenia.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje narzędzia dynamometryczne są odpowiednio skalibrowane, Maxpro może Ci pomóc. Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w rozwiązywaniu dla naszych klientów problemów związanych z trudnymi, a zarazem kluczowymi zastosowaniami w zakresie połączeń śrubowych.

Nasze laboratorium jest akredytowane zgodnie z normą ISO/IEC 17025 dotyczącą testowania i kalibracji. Możemy wykonywać kalibrację kluczy dynamometrycznych hydraulicznych, elektronicznych, pneumatycznych, akumulatorowych i nastawnych, a także kalibrację manometrów i przetworników momentu obrotowego.

Co roku dbamy o to, aby nasz własny sprzęt był kalibrowany zgodnie z wymaganiami Narodowego Instytutu Norm i Technologii.

Możesz na nas polegać w zakresie kalibracji narzędzi dynamometrycznych, aby mieć pewność, że śruby, które dokręcasz, są dokręcane we właściwy sposób.

23 lutego 2022 Narzędzia