Czy warsztaty naprawiające opony samochodów ciężarowych powinny używać kalibrowanych kluczy dynamometrycznych?

9 kwietnia 2022 Narzędzia

"Tak wiele zależy od Twoich opon".

To slogan, który Micheline zaprezentowała ponad 30 lat temu i którego używa do dziś.

Była to reklama skierowana do właścicieli samochodów, ale jej przesłanie jest prawdziwe dla każdego, kto prowadzi samochód: Od posiadania dobrych opon zależy bardzo wiele.

Jeśli jesteś właścicielem ciężarówki dostawczej, odpowiednie opony zapewnią, że Twoje produkty dotrą na czas na miejsce. A jeśli jesteś warsztatem naprawiającym opony do samochodów dostawczych, musisz wiedzieć, że pojazdy opuszczają Twój zakład przygotowane do drogi, zapewniając bezpieczeństwo kierowcom ciężarówek i kierowcom, z którymi dzielą drogę.

Wszystkie prace wykonywane przy naprawianych oponach muszą spełniać najsurowsze normy bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy chodzi o łatanie lub pompowanie opon, czy też mocowanie kół do piast.

Praktycznie każda praca przy oponach wymaga odkręcenia opony od piasty, a stosowane nakrętki mocujące muszą być precyzyjnie dokręcone, aby prawidłowo się trzymały.

Zbyt mocne dokręcenie nakrętek może spowodować uszkodzenie koła, jego odkształcenie lub wypaczenie. Zbyt luźne dokręcenie może spowodować wibracje, które mogą spowodować ich poluzowanie. Konieczność stosowania określonego momentu dokręcania dla każdej nakrętki sprawia, że odpowiednio skalibrowane klucze dynamometryczne są nieocenionym narzędziem w zakładach naprawczych opon samochodów ciężarowych.

Podobnie jak różne części samochodu ciężarowego - hamulce, zawieszenie, skrzynia biegów itp. -- ulegają zużyciu i wymagają regularnego serwisowania, podobnie jest z kluczami dynamometrycznymi.

Jeśli klucz dynamometryczny nie jest sprawdzany zbyt długo, może stracić kalibrację. Gdy to nastąpi, przy każdym użyciu będzie on podawał niewłaściwy moment obrotowy, narażając kierowców na niebezpieczeństwo.

Jak często należy kalibrować klucz dynamometryczny?

Wielu specjalistów z branży zaleca kalibrację kluczy dynamometrycznych po 2500 powtórzeń, wychodząc z założenia, że wydajność klucza zaczyna się po 2500-3000 powtórzeń.

Kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy kalibrowaniu kluczy dynamometrycznych:

  • Mimo że wielu profesjonalistów nie planuje kalibracji według kalendarza, kalibracja klucza dwa razy w roku nie zaszkodzi.
  • Należy rozważyć ponowną kalibrację, jeżeli klucz dynamometryczny osiągnie lub przekroczy 25% limitu przeciążenia lub jeżeli występują błędy wykraczające poza dopuszczalny limit.
  • Dobra zasada brzmi: im częściej używasz klucza dynamometrycznego, tym więcej kalibracji będziesz potrzebował.

Jeśli nadszedł czas na kalibrację kluczy dynamometrycznych w Twoim warsztacie naprawczym opon do samochodów ciężarowych, Maxpro może Ci pomóc.

Jesteśmy bardzo dumni z inwestycji w najnowocześniejsze technologie certyfikacji i kalibracji. Nasi klienci mogą liczyć na to, że będziemy dbać o ich sprzęt i przeprowadzimy kalibrację w sposób satysfakcjonujący dla nich, wykorzystując certyfikaty identyfikowalne przez NIST dla każdego skalibrowanego klucza dynamometrycznego.

Nasze usługi obejmują:

  • Przetworniki momentu obrotowego od 0 do 6 000 ft. lbs.
  • Klucze dynamometryczne od 50 do 50 000 ft. lbs.
  • Manometry od 0 do 10 000 PSI.
  • Klucze hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne

Maxpro przeprowadza kalibrację hydraulicznych kluczy dynamometrycznych, elektronicznych kluczy dynamometrycznych, pneumatycznych kluczy dynamometrycznych, regulowanych kluczy dynamometrycznych typu "clicker" oraz manometrów.

Jeśli Twój klucz dynamometryczny jest gotowy do kalibracji, skontaktuj się z nami już dziś. Z przyjemnością zapewnimy Ci narzędzia, które zapewnią bezpieczeństwo kierowców na drodze.

9 kwietnia 2022 Narzędzia