Właściwe użycie narzędzi ręcznych

15 stycznia 2022 Blog

Prawidłowe użycie każdego narzędzia, w tym narzędzi ręcznych, jest niezbędne, aby uniknąć wypadków i utrzymać je w miejscu pracy. Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć prawidłowe użycie narzędzi ręcznych i uzyskać więcej informacji o każdym z nich, zanim zacznie się ich używać. W tym artykule przejdziemy przez więcej szczegółów na temat prawidłowego korzystania z najbardziej powszechnych i podstawowych narzędzi ręcznych i damy Ci kilka wskazówek, aby jak najlepiej je wykorzystać i zapobiec ewentualnym obrażeniom lub uszkodzeniom.

Młotki

Przy używaniu młotka należy upewnić się, że trzonki młotka pasują do główki młotka. Zaleca się również bezpieczne zaklinowanie trzonka w główce i upewnienie się, że nie ma na nim drzazg i pęknięć. Ponadto, zawsze staraj się nie uderzać młotkiem stalowym w hartowane powierzchnie stalowe; zamiast tego możesz użyć młotka z miękkiego metalu lub młotka z plastikową, drewnianą lub surową skórą do powierzchni stalowych.

Ponadto, jeśli wbijamy gwóźdź, lepiej zacząć od precyzyjnych i lżejszych uderzeń, trzymając trzonek blisko główki młotka. Gdy gwóźdź jest już na swoim miejscu, należy go wbić chwytając młotek za koniec trzonka. Najlepszym sposobem na użycie młotka jest wymachiwanie nim z nadgarstka dla kontroli i z łokcia dla siły. Poza tym, odzież i sprzęt ochronny są uznawane za najważniejszą część korzystania z każdego narzędzia, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkownika. W związku z tym okulary i rękawice ochronne są niezbędne, aby chronić oczy przed latającymi przedmiotami, a ręce przed ewentualnymi obrażeniami.

Śrubokręt

Śrubokręt to rodzaj popularnego narzędzia, które służy do dokręcania lub wykręcania śrub. Przed rozpoczęciem pracy śrubokrętem należy najpierw upewnić się, że odpowiedni typ łba i rozmiar pasują do śrub. Aby prawidłowo używać śrubokręta, należy chwycić uchwyt jedną ręką i chwycić końcówkę śrubokręta, w pobliżu śruby, z drugiej; następnie zastosować siłę i przekręcić, aż śruba złapie uchwyt, w następnym kroku upewnij się, że idzie prosto.

Mimo, że śrubokręty są uważane za stosunkowo małe i kompaktowe narzędzia ręczne, należy je starannie konserwować. Innymi słowy, śrubokręt i śruby są dopasowane. Tak więc, jeśli uszkodzenie śrubokręta, śruba nie będzie przetwarzana. Z tego powodu ważne jest, aby zachować kilka punktów w umyśle, aby je utrzymać. Na przykład, nie powinno się używać śrubokrętu do dokręcania lub luzowania uchwytu na ręce, albo lepiej nie otwierać szczelin lub usuwać zadziory i inne metalowe obiekty przez uderzanie młotkiem w uchwyt śrubokręta. Zaleca się również polerowanie końcówki śrubokrętu, gdy jest uszkodzona lub stępiona.

Klucze płaskie

Klucze są jednym z tych narzędzi ręcznych, które są powszechnie stosowane i istnieje szeroka gama z nich dla różnych zastosowań i aplikacji. Na przykład, podczas korzystania z klucza nastawnego należy umieścić go na nakrętce i upewnić się, że szczęka nastawna jest skierowana w stronę operatora, a następnie pociągnąć klucz w kierunku operatora.

W przypadku używania kluczy nasadowych, które są zazwyczaj używane w trudno dostępnych miejscach, nie należy nigdy używać kluczy do rur na nakrętkach, ponieważ rogi nakrętek lub śrub mogą złamać zęby szczęk klucza i sprawić, że nie będzie on bezpieczny dla przyszłych zastosowań.

Poza tym, klucze są produkowane w różnych rozmiarach, i z tego powodu zaleca się stosowanie odpowiedniego typu klucza do konkretnej pracy, ponieważ ilość dźwigni uzyskanej z uchwytem klucza jest maksymalna aplikacja, dlatego może to być dość niebezpieczne, aby dodać więcej dźwigni z długością rury.

Szczypce

Szczypce są zwykle używane do mocnego trzymania przedmiotów i są całkiem przydatne do zginania i ściskania szerokiej gamy materiałów. Są one również wykonane w różnych kształtach i rozmiarach oraz do różnych zastosowań, takich jak szczypce tnące boczne, szczypce z długim nosem, szczypce do użytku, szczypce tnące ukośne, szczypce blokujące, szczypce płaskie, szczypce do połączeń ślizgowych i szczypce tnące końcowe. Należy więc wybrać odpowiednie szczypce do właściwego zastosowania.

Poza tym, szczypce nigdy nie powinny zastępować innego narzędzia, takiego jak klucz, do wykonania zadania lub cięcia drutu hartowanego, chyba że zostały specjalnie do tego celu wyprodukowane.

Ponadto, nigdy nie powinny być wystawiane na działanie nadmiernego ciepła, ponieważ może to zmienić właściwości materiału i zniszczyć narzędzie. Nie powinny być również używane jako młotek, ponieważ w ten sposób mogą pęknąć lub złamać się, lub krawędzie mogą zostać złamane przez takie nadużycie.

Podczas pracy szczypcami należy pamiętać, że nie są one w stanie pewnie uchwycić nakrętek i śrub i będą się ślizgać. Do cięcia drutu za pomocą szczypiec lepiej użyć imadła, wolną ręką przytrzymać otwarty koniec drutu, aby zapobiec lataniu odciętego kawałka w powietrzu. Jeśli imadło nie jest dostępne, można użyć stopy, aby zabezpieczyć drut.

Warto również wspomnieć, że jak już wspomniano wcześniej, zdecydowanie zaleca się stosowanie okularów ochronnych, gogli lub osłony twarzy, gdy istnieje potencjalne zagrożenie ze strony latających cząstek, kawałków drutu itp.

Piły ręczne

W stolarstwie i ciesielstwie, piła ręczna jest uważana za jedno z najbardziej użytecznych narzędzi ręcznych do obróbki drewna, które tną kawałki drewna na różne kształty. Do korzystania z piły ręcznej, najpierw upewnij się, że jest naostrzona, ostrze jest proste i ma odpowiednią ilość napięcia. Zanim zaczniesz ciąć, zmierz i narysuj ołówkiem linię w miejscu, które zamierzasz przeciąć. Następnie wykonaj miękkie, idealnie proste cięcie wzdłuż linii, trzymając łokcie przy sobie i ustawiając piłę pod odpowiednim kątem.

Prawidłowe używanie narzędzi ręcznych

Podsumowując prawidłowe posługiwanie się narzędziami ręcznymi, bardzo ważne jest, aby nauczyć się, jak prawidłowo używać narzędzi ręcznych, a następnie ćwiczyć ich używanie, aż przyzwyczaisz się do odczuwania narzędzia w dłoni. Bardzo ważne jest również zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy z narzędziami ręcznymi, aby zapobiec ewentualnym urazom. Należy również uważać na swoje zdrowie podczas używania narzędzi ręcznych, na przykład, gdy wywieramy stały nacisk na uchwyt narzędzia ręcznego, może to łatwo doprowadzić do utraty wrażliwości palców lub dłoni, co może utrudnić efektywną pracę. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierać narzędzia o ekologicznej i standardowej konstrukcji.

Więcej znajdziesz na: http://amnarzedzia.pl

15 stycznia 2022 Blog