Rozmiary kluczy Torx - jaki kupić?

28 grudnia 2021 Blog


Klucz TORX może być używany do odkręcania śrub z sześciokątnym łbem w kształcie gwiazdy. Jest to najpopularniejszy model śrub, dlatego warto, aby majsterkowicze mieli ten klucz w swojej skrzynce narzędziowej. Jaki klucz TORX wybrać? Jakie rzeczy powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie klucza TORX? Ten artykuł pomoże Ci to zrozumieć.

Jakie są cechy charakterystyczne i zastosowanie klucza TORX?

Klucz TORX ma sześciokątną końcówkę w kształcie gwiazdy i pasuje do wspomnianych wcześniej śrub. Jest on najczęściej używany w mechanice samochodowej. Istnieją dwa rodzaje: klucz nasadowy i klucz trzpieniowy. Można je rozróżnić ze względu na zastosowanie i budowę. Służą do wykonywania śrub z nacięciami, a końcówki tych drugich do nakrętek.

To nie jest jedyny podział TORX-a. W sklepach dostępne są trzy rodzaje kluczy trzpieniowych. Każdy z nich ma unikalną budowę. Wyróżniamy:

- Klucz TORX posiadający otwór H lub TR - Posiada mały otwór na środku. Klucz służy do uzyskania dostępu do określonych typów gniazd i jest zabezpieczony przed nieautoryzowanymi modyfikacjami. Klucze te są często spotykane w sprzęcie elektronicznym wyższej klasy.

- Klucz TORX bez otworu - Jest to klasyczny typ klucza TORX, który może być używany do większości śrub z łbem sześciokątnym w kształcie gwiazdy.

- Klucz TORX Max - posiada grubsze ramiona niż standardowy klucz TORX. Stosuje się go do śrub blokujących oraz zapieczonych lub zardzewiałych.

Rodzaje kluczy trzpieniowych TORX

Istnieje również osobny podział dla wspomnianych wcześniej kluczy trzpieniowych TORX. Wyróżnia się cztery rodzaje kluczy, a są to:

Klucz trzpieniowy TORX typu L (L-type TORX spindle wrench)

Ten model klucza jest najbardziej popularny wśród kluczy typu L. Jego nazwa wzięła się stąd, że swoją budową przypomina kształtem i literą L. Dlatego często ma ograniczone zastosowanie. Najlepiej nadaje się do standardowych prac. Idealnie nadaje się do odkręcania lub dokręcania śrub w urządzeniach elektronicznych, AGD, meblach. Można go używać z otworem lub bez, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania przy zabezpieczonym sprzęcie. Najlepszą rzeczą w kluczach L jest to, że można używać obu końcówek do odkręcania lub dokręcania śrub. Ponieważ klucze płaskie mogą być używane w trudno dostępnych miejscach, ten na dłuższym ramieniu jest bardziej zwrotny. Jeśli masz więcej miejsca, możesz użyć drugiej końcówki. Daje to większy moment obrotowy i pozwala na pracę z większymi śrubami. Możesz wybrać odpowiedni dla siebie rozmiar i długość klucza.


Uniwersalny klucz trzpieniowy TORX

Ten zestaw pozwala na dostosowanie końcówek klucza do aktualnych potrzeb. Dzięki temu jest on bardzo funkcjonalny i łatwy w użyciu. Cały zestaw jest kompaktowy i wygląda niemal jak scyzoryk. Najważniejszą zaletą tego typu kluczy jest niewątpliwie ich uniwersalność. W tym zestawie znajduje się aż 12 końcówek kluczy w różnych rozmiarach. Nie ma potrzeby posiadania wielu kluczy. Jeden klucz w zupełności wystarczy. Jego niska cena zachęca do zakupu. Mały zestaw kluczy kosztuje zaledwie 15 zł. Warto zwrócić uwagę na wady klucza wielofunkcyjnego. Niestety, najistotniejszą wadą jest brak komfortu podczas używania go w niektórych sytuacjach. Ponieważ końcówki znajdują się blisko siebie i nie są długie, trudno będzie manewrować nimi w trudno dostępnych miejscach.

Klucz trzpieniowy TORX

Klucz ten jest bardzo popularny dzięki swojemu przegubowi. Dzięki niemu oba jego końce są ruchome. Pozwala to na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Przegub sprawi, że praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. Klucz ten jest bardziej elastyczny od swoich poprzedników, co poprawia efektywność pracy. Inną opcją jest wykorzystanie korpusu klucza jako dźwigni. To znacznie poprawia możliwość poluzowania zakleszczonych lub zardzewiałych śrub. Mimo, że klucz trzpieniowy nie posiada rękojeści z tworzywa sztucznego, warto zwrócić na nią uwagę.

Warto pamiętać, że modele kluczy trzpieniowych TORX można nabyć jako pojedyncze produkty lub w zestawach, w których znajdują się klucze o różnych rozmiarach do stosowania w połączeniu ze śrubami o różnych wymiarach. Jest to lepsza opcja zarówno dla profesjonalnych majsterkowiczów, jak i amatorów dopiero zaczynających swoją przygodę z majsterkowaniem.

Klucz trzpieniowy TORX

Klucz składa się z dwóch elementów. Jeden z nich to element pionowy, a drugi, który przez niego przechodzi, to element poziomy. Jego nazwa pochodzi od kształtu narzędzia, które wygląda jak litera T. Również rękojeść często pokryta jest tworzywem sztucznym, aby zwiększyć komfort użytkowania. Nie chodzi tu tylko o wygodę, ale również o możliwość przeniesienia większej siły na śrubę. Warto pamiętać, że klucze TORX typu T mają dwa końce. Krótszy koniec wystaje z rękojeści niemal niezauważalnie. Oznacza to, że nie można go używać w miejscach, gdzie nie jest łatwo dostępny. Uchwyt może uniemożliwić pracę klucza, jeśli nie zostanie usunięty. Mimo pewnych niedogodności, klucz trzpieniowy TORX typu T może być używany do zaawansowanych prac, szczególnie przy pracy z mocno osadzonymi śrubami.

torx

Rozmiary kluczy TORX

Ważne jest, aby dopasować rozmiar i kształt klucza TORX do rozmiaru śruby. Dobrze jest mieć kilka rozmiarów kluczy, aby móc szybko i łatwo pracować nad konkretną śrubą. Oznaczenia na kluczach są następujące: T, po którym następują konkretne liczby lub cyfry. Każda z nich odpowiada za inny rozmiar śruby. Poniżej znajduje się podsumowanie kluczy, które pomoże Ci je dopasować.

 • Klucz TORX T1 0,81 mm
 • Klucz TORX T2 0,93 mm
 • Klucz TORX T3 - 1,10 mm
 • Klucz TORX T4 - 1,28 mm
 • Klucz TORX T5 - 1,42 mm
 • Klucz TORX T6 - 1,70 mm
 • Klucz TORX T7 - 1,99 mm
 • Klucz TORX T8 - 2,31 mm
 • Klucz TORX T9 2,50 mm
 • TORX T10 klucz płaski 2,74 mm
 • Klucz TORX T15 - 3,27 mm
 • Klucz TORX T20, 3,86 mm
 • Klucz T25 TORX - 4,43 mm
 • Klucz TORX T27 - 4,99 mm
 • Klucz TORX T30 - 5,52 mm
 • Klucz TORX T40 - 6,65 mm
 • Klucz TORX T45 - 7,82 mm
 • Klucz TORX T50 - 8,83 mm
 • Klucz TORX T55 - 11,22 mm
 • Klucz TORX T60 - 13,25 mm
 • Klucz TORX T70 - 15,51 mm
 • Klucz TORX T80 - 17,54 mm
 • Klucz TORX T90 - 19,92 mm

Klucze nasadowe TORX: Czy warto w nie zainwestować?

Klucze nasadowe TORX są wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ świetnie sprawdzają się przy dokręcaniu i odkręcaniu śrub kół. Wielu producentów kluczy produkuje klucze do kół TORX, które są specjalnie zaprojektowane do dokręcania i odkręcania śrub kół. Możesz wybierać spośród kluczy nasadowych o różnych długościach i rozmiarach, z wymiennymi nasadkami.

Istnieje wiele kluczy nasadowych TORX, które można kupić w sklepach. Pochodzą one od różnych producentów w różnych cenach. Przy zakupie klucza należy zwrócić uwagę na jego jakość. Materiał, z którego został wykonany klucz, będzie świadczył o jego wytrzymałości. Ze względu na dużą wytrzymałość i trwałość, najpopularniejsze klucze wykonane są ze stali chromowo-wanadowej. Klucze te są niezwykle trwałe, nie pękają i nie ulegają uszkodzeniu nawet po długim okresie użytkowania. Warto sprawdzić, czy narzędzie zostało pokryte powłoką antykorozyjną. Dzięki temu klucz będzie mógł być używany w warunkach wysokiej wilgotności.

Klucze nasadowe TORX nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na narzędziu, które posłuży Ci przez lata. Często są one wykonane z tanich komponentów, które mają niską trwałość. Takie klucze można łatwo wyrzucić po kilku użyciach.

28 grudnia 2021 Blog