Narzędzia akumulatorowe wprowadzają ogromne zmiany w przemyśle narzędziowym

16 marca 2022 Blog

Według najnowszego rankingu azjatyckich narzędzi marketingowych, w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba kupowanych narzędzi bezprzewodowych. Narzędzia bezprzewodowe mogą być przydatne zarówno dla profesjonalistów, jak i dla użytkowników domowych. Można ich używać do realizacji milionów dużych projektów, takich jak przebudowa kuchni czy montaż mebli, a także do ukończenia wielu projektów typu "zrób to sam". Narzędzia bezprzewod owe zazwyczaj korzystają z akumulatorów litowo-jonowych zamiast z napięcia elektrycznego, które jest głównym źródłem energii dla elektronarzędzi. Przyjrzyjmy się najpierw historii tych narzędzi akumulatorowych.

historia

Po wynalezieniu elektryczności zaczęto wymyślać nowe narzędzia oparte na niej. Elektronarzędzia były pierwszymi narzędziami, które znacznie ułatwiły ludzkie życie. Piły tarczowe, śrubokręty, wiertarki, szlifierki, młoty udarowe i wiele innych narzędzi zostało wynalezionych jako elektronarzędzia, aby ułatwić ludziom życie. Narzędzia akumulatorowe są o wiele młodsze od elektronarzędzi i to jest główny powód, dla którego na rynku dostępnych jest tysiące elektronarzędzi i niewiele narzędzi akumulatorowych.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się historii wiertarek akumulatorowych. Za pierwszych wynalazców elektronarzędzi akumulatorowych uważa się firmę Black and Decker, która wprowadziła je na rynek w 1961 roku. W połowie lat 60. zgodzili się zaprojektować narzędzia dla NASA, a to był dopiero początek. Klucz bezudarowy był pierwszym narzędziem akumulatorowym, które obracało śruby w warunkach zerowej grawitacji dla projektu Gemini. Mimo że wiertarka została wynaleziona na potrzeby projektu Gemini, Black & Decker mógł również zaprojektować akumulatorowy młot udarowo-obrotowy na potrzeby programu księżycowego Apollo. NASA użyła tej wiertarki do wydobycia próbek skał z powierzchni Księżyca, co okazało się sukcesem. Aby przetestować te narzędzia, klucz i młot udarowo-obrotowy musiały być najpierw przetestowane na Ziemi, a następnie wysłane do zerowej grawitacji. To był tak naprawdę początek narzędzi bezprzewodowych. Był to wstęp do fundamentalnej zmiany w erze narzędzi, która nadal wywiera wpływ kilkadziesiąt lat później. Postęp w dziedzinie akumulatorów litowo-jonowych, który nastąpił po roku 2005, przyczynił się do znacznego udoskonalenia narzędzi bezprzewodowych. Obecnie narzędzia bezprzewodowe są bardziej kompaktowe i bardziej niezawodne w działaniu. Dzięki temu czas pracy stał się dłuższy, a czas ładowania krótszy, co jest główną przyczyną ich ogromnej popularności. Obecnie narzędzia bezprzewodowe stają się wiodącą technologią, czemu nie mogą zaprzeczyć nawet ci użytkownicy, którzy nie chcą ich używać. Warto dowiedzieć się nieco więcej o dostępnych technologiach akumulatorowych.

Narzędzia akumulatorowe można uznać za ewolucję ich przewodowej wersji. Mają one zarówno pewne zalety, jak i wady, które ludzie biorą pod uwagę przy wyborze narzędzia.

Zalety

Możliwość ładowania

Główną zaletą narzędzi bezprzewodowych jest to, że nie posiadają przewodu! Daje to operatorowi większą swobodę działania. Narzędzie akumulatorowe zapewnia maksymalną swobodę i można go używać w dowolnym miejscu.

W urządzeniu akumulatorowym nie jesteś ograniczony do stałych źródeł zasilania, a dzięki wielu bateriom możesz z łatwością pracować przez wiele godzin z jednym urządzeniem.

Mniejsza waga

Narzędzia akumulatorowe są zazwyczaj lżejsze. Lekkość oznacza, że narzędzie wywiera mniejszy nacisk na użytkownika i powoduje mniejsze zmęczenie dłoni. Mniejszy ciężar, zwłaszcza gdy trzeba trzymać narzędzie nad głową, to wielka zaleta. Oczywiście, im lepiej czuje się użytkownik urządzenia, tym lepszy będzie jego wynik.

Wady

Zmniejszona moc narzędzi akumulatorowych

Jak wiadomo, urządzenia akumulatorowe są zasilane za pomocą baterii. Moc baterii jest ograniczona, a wraz z jej używaniem i w wyniku tego zmniejsza się moc silnika i silnik nie ma już takiej mocy i wydajności jak w przypadku dużej mocy. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy mocne akumulatory, które działają tak samo jak elektronarzędzia, ale generalnie są one mniej wytrzymałe niż elektronarzędzia. Na przykład akumulatorowa wiertarko-wkrętarka lub wkrętarka, której akumulator jest rozładowany, z pewnością nie ma takiej wydajności, jak w trybie pełnego naładowania. Świadczy to o jej nieefektywności w zakresie zmniejszania momentu obrotowego i tzw. wiercenia pod obciążeniem.

Ładowanie

Ładowanie akumulatora jest zadaniem stosunkowo czasochłonnym. Oczywiście zależy to od rodzaju akumulatora, jego jakości i czasu eksploatacji. Jeśli masz dużo pracy i niewielką liczbę akumulatorów, będziesz miał problem. Strata czasu spowoduje wzrost kosztów. Jeśli lubisz korzystać z urządzeń akumulatorowych, pamiętaj, aby mieć przy sobie wystarczającą ilość baterii, aby nie musieć czekać na każde ładowanie.

Awaria akumulatora!

Ważną rzeczą w przypadku narzędzi akumulatorowych jest czas pracy. Jeśli urządzenie akumulatorowe nie będzie używane przez dłuższy czas (około miesiąca), bateria z pewnością zepsuje się do tego stopnia, że nie będzie można z niej korzystać. Jeden akumulator można wykorzystać do pracy z wieloma narzędziami. Oczywiście jest to cecha, którą oferują niektóre firmy, takie jak DeWalt, Milwaukee, Bosch, Ronix i inne.

Narzędzia akumulatorowe mają swoich fanów. Oczywiście narzędzia te, podobnie jak inne narzędzia, mają problemy, na które użytkownik powinien zwrócić uwagę, ale według najnowszych statystyk użytkownicy uważają, że są one doskonałym wyborem dla potrzeb domowych, a nawet profesjonalnych.

16 marca 2022 Blog