Jakie cechy wyróżniają dobrą młotowiertarkę akumulatorową?

20 marca 2022 Blog

Wprowadzenie

Młotowiertarka akumulatorowa to wytrzymałe urządzenie, które z równą łatwością potrafi wywiercić otwór w betonie lub w drewnie. Działa podobnie jak zwykłe wiertarki, ale posiada funkcję udaru, która podczas obrotów wbija wiertło w materiał. Dzięki temu wiertło może wiercić w mocnych materiałach, takich jak beton, cegła czy bloczki, przy znacznie mniejszym wysiłku - zarówno wiertła, jak i użytkownika. Młotowiertarki są dostępne w wersji przewodowej i bezprzewodowej. Wiertarki przewodowe mają większą moc i większą prędkość wiercenia (mierzoną w obrotach na minutę), a po wyczerpaniu baterii nie zwalniają tak szybko, jak wiertarki akumulatorowe. Wiertarki akumulatorowe są wygodniejsze w użyciu i działają podobnie jak wiertarki konwencjonalne.

Spis treści hide 1 Jak działa młotowiertarka akumulatorowa? 2 Wybór najodpowiedniejszych cech wiertarki dla danego projektu 3 5 najlepszych młotowiertarek akumulatorowych do wyboru

Jak działa akumulatorowa wiertarka udarowa?

Działanie młotowiertarki jest oczywiste już z samej nazwy: jest to połączenie młota i wiertła. Krzywka napędzana przez przekładnię wprowadza liniowe działanie uderzające wzdłuż drogi wiertła, które się obraca. W rzeczywistości jest to narzędzie do dłutowania i wiercenia w jednym. Jest to technika bardzo przydatna do wiercenia w cegle, pustakach, betonie i innych porównywalnych materiałach. O ile wersje SDS (Slotted Drive System) o dużej wytrzymałości mogą przewiercać ściany o grubości do 6 stóp, nie nadają się do wiercenia w drewnie, plastiku lub metalu. W tym celu konieczne jest wyłączenie napędu młotkowego. Mimo że niektóre wersje SDS tego nie robią, wiele młotowiertarek akumulatorowych to robi.

Młotowiertarka przewodowa posiada unikalne sprzęgło, które pozwala jej nie tylko obracać się, ale także wbijać i wybijać wiertło (wzdłuż osi wiertła). Rzeczywista droga wiertła i siła jego uderzenia są bardzo małe, a ruch młota jest bardzo szybki - tysiące uderzeń na minutę (BPM) lub cali na minutę (IPM). Pomimo niewielkiej energii każdego uderzenia, tysiące uderzeń na minutę to więcej niż potrzeba do rozbicia betonu lub cegły, a klin z węglików spiekanych wiertła do muru rozbija je, aby spiralne rowki mogły je usunąć. Z tego powodu młotowiertarka szybciej przewierca się przez beton lub cegłę niż zwykła wiertarka. Do zasilania młotowiertarek coraz częściej stosuje się technologię akumulatorową.

Młot udarowo-obrotowy, model Topline, 1100W

Młot udarowo-obrotowy 40 mm, model Topline

Akumulatorowy młot udarowo-obrotowy, 1250 W, 2 tryby pracy

Wybór najodpowiedniejszych funkcji wiertarki do danego projektu

Odpowiednia młotowiertarka akumulatorowa, podobnie jak inne elektronarzędzia, powinna być dobrze wyważona i przyjemnie leżeć w dłoni, dlatego przed podjęciem decyzji należy przetestować kilka różnych typów. Aby znaleźć idealną wiertarkę do najczęściej wykonywanych zadań, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów dotyczących cech. Niektóre z najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę, to wybór między narzędziami przewodowymi i bezprzewodowymi, dwa tryby wiercenia, zmienna prędkość i moc.

Wiertarki przewodowe mają większą moc i często są przeznaczone do bardziej intensywnego użytkowania. Jeśli trzeba wywiercić kilka otworów w murze, lepszym rozwiązaniem jest narzędzie przewodowe. Wiertarki akumulatorowe są mniejsze i bardziej poręczne, dzięki czemu lepiej nadają się do uniwersalnego wiercenia, nawet do zastosowań wymagających okazjonalnego użycia funkcji młota.

Jeśli chodzi o dwa tryby wiercenia, wiertarki przewodowe mają większą moc i są często używane w bardziej wymagających zastosowaniach. Jeśli trzeba wywiercić kilka otworów w murze, lepszym wyborem będzie narzędzie przewodowe. Wiertarki akumulatorowe

są mniejsze i bardziej poręczne, dzięki czemu lepiej nadają się do uniwersalnych zastosowań, w tym do wiercenia, które czasami wymaga użycia funkcji młotka. W przypadku wiercenia w murze (i wielu innych prac wykonywanych młotowiertarką) kontrola prędkości ma mniejsze znaczenie, ale jest krytyczna przy wierceniu w drewnie i metalu. Oznacza to, że jeśli chcesz używać wiertarki w normalnym trybie (bez funkcji młota), będziesz potrzebował zmiennej prędkości.

I wreszcie, wiertła, które są większe, cięższe, szybsze i mocniejsze, są o wiele bardziej skuteczne w realizacji trudnych projektów niż mniejsze, wolniejsze i słabsze urządzenia. Mniejsze narzędzia są z kolei bardziej przenośne i łatwiejsze do przystosowania. Podsumowując, jeśli potrzebujesz dużej mocy i masy ciężkiej młotowiertarki, poszukaj takiej, która ma dużo amperów, wysokie obroty i dużą prędkość uderzania. Jeśli chcesz mieć narzędzie wielofunkcyjne, nie kupuj takiego, które ma większą moc niż potrzebujesz, ponieważ będzie ono zbyt ciężkie i może być trudne do opanowania przy drobniejszych pracach.

Młotowiertarka Ronix do wiercenia powierzchni betonowych

5 najlepszych akumulatorowych wiertarek udarowych do wyboru

  • Młotowiertarka Bosch 1191 VSR

Młotowiertarka Bosch 1191 VSR to lekka, jednobiegowa wiertarka, która doskonale nadaje się do drobnych prac, niewymagających wiercenia dużych otworów. Ta akumulatorowa młotowiertarka ma jeden z najlepszych w swojej klasie współczynników wydajności do wagi, wyposażona jest w 7-amperowy silnik o maksymalnej prędkości 3 000 obr. Jej uchwyt obraca się o 360 stopni, jednak może to być niewygodne dla dużych dłoni. Można ją przestawić z trybu obrotowego na młotowiertarkę i dobrze radzi sobie z drewnem, ale jest nieco ociężała w przypadku betonu.

  • Młotowiertarka Milwaukee 5376-20 8,0-amperowa

Jedną z najmocniejszych młotowiertarek w swojej klasie jest 8,0-amperowa młotowiertarka Milwaukee 5376-20. Ta młotowiertarka to niewielkie urządzenie z metalową obudową przekładni, które może być efektywnie wykorzystywane do wiercenia w betonie, drewnie i metalu. Uchwyt o zakresie 360 stopni można zdjąć, aby ułatwić ustawienie pręta głębokości wiercenia w przypadku wstępnie ustawionych otworów. Blokada spustu jest solidna, łatwa w obsłudze i niepozorna. Metalowa obudowa narzędzia zapewnia pewny i przyjemny chwyt, redukując jednocześnie wibracje i naprężenia.

  • Ronix 2702 Młotowiertarka udarowa

Młotowiertarka obrotowa Ronix 2702 to potężne elektronarzędzie wyposażone w automatyczny mechanizm blokowania bitów oraz system bitów SDS Plus bez użycia narzędzi. Wiercenie, wiercenie z udarem, dłutowanie oraz unikalny mechanizm obrotowy dłuta do zmiany miejsca uderzenia są możliwe dzięki mocnemu silnikowi 1100W. Niska waga i doskonałe odprowadzanie ciepła są możliwe dzięki obudowie z odlewanego ciśnieniowo aluminium. Podwójna technologia antywibracyjna zmniejsza zmęczenie operatora i zwiększa wydajność, a cylinder o dużej pojemności zapewnia większą energię udaru 5J. Uchwyt o konstrukcji Ronix, wyposażony w pomocniczy element antywstrząsowy 360°, zapewnia szeroki zakres ruchu oraz komfort pracy operatora. Przycisk blokady i ergonomiczny uchwyt umożliwiają wygodniejszą pracę i obsługę. Mechanizm sprzęgła bezpieczeństwa o wysokim momencie obrotowym w tej akumulatorowej młotowiertarce chroni twornik i zapewnia bezpieczeństwo.

  • Młotowiertarka Makita HP1641

Młotowiertarka Makita HP1641 jest lekkim narzędziem o dużej wydajności wiercenia i 6-amperowym silniku, który jest dość mocny. Posiada dwa tryby wiercenia: wiercenie normalne i wiercenie z udarem. Uchwyt wiertarki jest nietypowy pod dwoma względami. Po pierwsze, nie posiada klucza, co jest rzadkością w młotowiertarkach akumulatorowych. Po drugie, ma średnicę 5/8 cala, czyli większą niż większość młotowiertarek w tej kategorii. Uchwyt bezkluczykowy jest wygodniejszy, ale może nie chwytać bitów tak mocno, jak uchwyt z kluczykiem. Jeśli masz duże bity, większa pojemność uchwytu może być przydatna, ale nie ma sensu, biorąc pod uwagę niewielką moc narzędzia.

  • Młotowiertarka Dewalt DW511

Młotowiertarka Dewalt DW511 z silnikiem o mocy 7,8 A jest jedną z najmocniejszych młotowiertarek z uchwytem pistoletowym. W betonie i drewnie ta młotowiertarka ma doskonałe możliwości wiercenia i szybki czas reakcji. Posiada spust o zmiennej prędkości umożliwiający precyzyjną kontrolę, a także dwa tryby wiercenia (standardowy i udarowy), dzięki czemu może być używana do wiercenia w drewnie, stali i innych materiałach oprócz cegły. 360-stopniowa rękojeść boczna umożliwia różne pozycje ręki, co zapewnia maksymalną kontrolę.

Młotowiertarka używana do wiercenia w betonie

FAQ ❓

1 - Czy możliwe jest wykorzystanie młotowiertarki jako wkrętarki udarowej?
Byłoby wspaniale, gdyby istniała jednoznaczna odpowiedź "tak" lub "nie", ale niestety tak nie jest. Młotowiertarka może być wyposażona w końcówkę wkrętakową i używana do wkręcania śrub i innych elementów złącznych przy wyłączonym ruchu młota. Z drugiej strony, większość młotowiertarek to duże urządzenia obsługiwane dwiema rękami. W związku z tym nie nadają się one dobrze do pracy z elementami złącznymi, gdzie często chcemy rozpocząć pracę wolną ręką.

2 - Czy młotowiertarki można używać jak zwykłej wiertarki?
Większość osób może, ale trzeba pamiętać o wyłączeniu funkcji młota. Funkcja ta służy do wiercenia otworów w betonie, cegle, murze i innych twardych powierzchniach, a polega na wbijaniu w powierzchnię określonego wiertła. Standardowe wiertła ze stali szybkotnącej z pewnością roztrzaskałyby się pod wpływem takiej samej siły.

3-Czy wiertarka udarowa może wiercić otwory?
Tak, w wielu materiałach, ale ponieważ wiertarki udarowe nie mają siły uderzenia młotowiertarek, nie mogą wiercić otworów w cegle, pustakach i innych porowatych materiałach. Należy kupić bezkluczykowy uchwyt trójszczękowy z chwytem 14-calowym lub parę wierteł z chwytem sześciokątnym 14-calowym. W tym drugim przypadku można użyć wierteł z chwytem sześciokątnym lub zwykłych wierteł z chwytem okrągłym.

Podsumowanie

W młotowiertarce stosuje się specjalny rodzaj wiertła, który jest odpowiedni do tych trudnych materiałów. Młotowiertarka jest narzędziem wybieranym do różnych zadań - od stosunkowo lekkich, takich jak wieszanie półek na wewnętrznej ścianie z cegły lub instalowanie nowych numerów domów na fornirowanej kamieniem ścianie zewnętrznej, po wiercenie otworów w cegle lub ścianach z bloczków w celu zainstalowania przewodów elektrycznych lub rur wodociągowych. Akumulatorowe wiertarki są fantastyczne. Jednak przy wierceniu dużych otworów w betonie wystarczy tylko sprzęt przewodowy. Z pomocą przychodzi tu młotowiertarka akumulatorowa. Jest to wytrzymała wiertarka z przełącznikiem, która jednym ruchem ręki przełącza się z trybu młota na tryb bez młota, co pozwala łatwo wywiercić otwór w betonie lub przewiercić się przez drewno. Z drugiej strony, młotowiertarki nie są przeznaczone wyłącznie do wiercenia otworów w murze. Większość z nich umożliwia wyłączenie młota, dzięki czemu można używać zwykłych wierteł do tych samych celów co wiertarki. Należy jednak zachować ostrożność. Mimo to młoty mają dużą moc i mogą łatwo zniszczyć wiertła o niewielkiej średnicy. Ponadto, nawet po wyłączeniu funkcji młota, większość osób nie używa ich jako podstawowej wiertarko-wkrętarki, ponieważ są ciężkie i często wymagają użycia dwóch rąk do prawidłowej obsługi.

20 marca 2022 Blog