Rodzaje, budowa i zastosowanie łańcuchów napędowych

17 grudnia 2021 Blog

Zgodnie z definicją, łańcuchy (łac. catena) to zespół połączonych ze sobą ruchomych ogniw, które tworzą całość konstrukcji i pozwalają na duże zmiany jej kształtu. Większość łańcuchów wykonywana jest ze stali konstrukcyjnej. Niegdyś głównym materiałem używanym do produkcji łańcuchów było żelazo. Brąz był materiałem, z którego wykonywano pierwsze łańcuchy w historii ludzkości.

Współczesne łańcuchy

Łańcuchy są obecnie dostępne w wielu różnych formach. Ze względu na swoje właściwości dekoracyjne i mechaniczne, znajdują zastosowanie głównie w dwóch dziedzinach. Pierwszą z nich jest technika, która obejmuje budowę maszyn. Drugą jest jubilerstwo, czyli wyrafinowany element dekoracyjny wykonany głównie z metali szlachetnych.

Rodzaje łańcuchów stosowanych w budowie maszyn

Istnieją trzy główne rodzaje łańcuchów, które są wykorzystywane w budowie maszyn.

  • Łańcuchy pierścieniowe (ogniwowe)
  • Łańcuchy drabinkowe (galicyjskie).
  • Łańcuchy płytkowe

Łańcuchy pierścieniowe

Łańcuchy pierścieniowe są najprostszym typem łańcucha, składającym się tylko z bezpośrednio połączonych ogniw. Ze względu na swoją prostą i niedokładną budowę, łańcuchy pierścieniowe nie nadają się do przenoszenia napędu w maszynach. Łańcuchy pierścieniowe są bardzo mocne i można je zobaczyć na co dzień. Przykładem są łańcuchy używane do kotwiczenia statków. Mogą być również stosowane do ochrony przed poślizgiem i są montowane na oponach zimowych. Mogą być również wykorzystywane do podnoszenia i zawieszania ciężkich ładunków.

Łańcuchy drabinkowe

Łańcuchy drabinkowe stosowane są w budowie maszyn oraz jako ogniwa dźwigni. Ze względu na budowę można je podzielić na tulejkowe i sworzniowe. Łańcuchy te mogą być łączone jedno-, dwu- lub wielorzędowo. Z łańcuchami jednorzędowymi mamy do czynienia, gdy sworznie służą do połączenia jednego rzędu równoległych rolek lub płyt oraz tulei.

Jeżeli sworzeń łańcucha rozciąga się i łączy dwa lub trzy rzędy równoległych rolek płyt lub tulei, to taki łańcuch, w zależności od liczby połączonych rzędów staje się łańcuchem dwu- lub wielorzędowym. Poniższy rysunek przedstawia łańcuch dwurzędowy.

Sworzeń jest dodatkowym ogniwem, które można dodać do łańcuchów drabinkowych. Służy on do zapinania i rozpinania łańcucha.

Łańcuchy płytkowe

Łańcuchy płytkowe to szczególna kombinacja płyt. Stosuje się je w przemyśle stoczniowym i ciężkim. Do budowy łańcuchów płytkowych mogą być używane tylko sworznie i płyty. Nie ma w nich natomiast tulei ani rolek. W zależności od typu łańcucha, długość takiego łańcucha może być nieco większa niż całkowita grubość płyt. Płytki są po prostu bardzo ciasno osadzone na sworzniu, co zwiększa sztywność łańcucha. Łańcuchy płytkowe mają płytki umieszczone na całej długości sworznia. Dzięki temu sworzeń jest niewidoczny, ponieważ płytki biegną prawie przez całą jego długość. Jest on ukryty w dołączonych płytkach. Łańcuchy te są używane do podnoszenia ciężarów w wózkach widłowych. Istnieje wiele rodzajów łańcuchów płytkowych, które można znaleźć również w biżuterii. Bransoletki zegarkowe, na przykład, mają ogniwa (płyty), o różnych kształtach i szpilki, aby je połączyć.

Łańcuch sworzniowy

Budowa łańcucha jednorzędowego

Do napędów stosuje się łańcuchy drabinkowe. Dzielą się one na łańcuchy tulejkowe, rolkowe, sworzniowe i zębate.

Łańcuchy tulejkowe

Łańcuchy tulejkowe stosowane są najczęściej w maszynach wolnoobrotowych i napędach pomocniczych. Łańcuchy te nie są zalecane do mocno obciążonych napędów głównych. Wynika to z braku rolek. Zapobiegają one zużywaniu się tulejek i zębów oraz zwiększają sprawność przekładni.

Łańcuchy rolkowe

Łańcuch rolkowy jest podobny do łańcuchów tulejkowych, ale posiada rolki przymocowane do tulejek. Dzięki zastosowaniu rolek poprawia się odporność łańcucha na zużycie i zwiększa się sprawność przekładni.

Łańcuchy sworzniowe

Łańcuchy sworzniowe zbudowane są ze sworzni i płytek. Nie są one obecnie stosowane w napędach maszyn. Charakteryzują się małą trwałością ze względu na szybkie zużycie przegubów i małą powierzchnię roboczą.

Łańcuchy sworzniowe znajdziesz w ofercie sklepu Janus na stronie https://www.janus.com.pl/produkty/lancuchy/sworzniowe/

Łańcuchy zębate

Łańcuchy zębate różnią się kształtem blaszek. Mają one blaszki trapezowe, które pasują do zębów kół łańcuchowych i zapobiegają ześlizgiwaniu się łańcucha z kół. Łańcuch zębaty charakteryzuje się cichą pracą (stąd nazwa niskoszumowy), stabilnością i wysoką sprawnością. Ze względu na wysoką cenę stosuje się je w przekładniach szybkobieżnych oraz w bardzo trudnych warunkach pracy.

17 grudnia 2021 Blog